close
Moda

Xoroshe – moda na Podlasie

Marka Xoroshe powraca z nową kolekcją ubrań i dodatków. Ta młoda firma w ciekawy sposób pokazuje, że moda w stylu folk to nie tylko łowickie wycinanki i góralskie róże. Tradycyjne podlaskie wzornictwo dostarcza równie pięknych inspiracji.

Xoroshe (czyt. Chorosze) stworzyła w 2014 roku Magdalena Pietruk. Nazwa ta w gwarze podlaskiej oznacza coś pięknego lub dobrego. I rzeczywiście, w projektach tej marki nie brakuje ładnych rzeczy.

Wzory z Xoroshe inspirowane są przede wszystkim ludowym wzornictwem Podlasia. Do tej pory w ofercie można było znaleźć nie tylko pełną gamę odzieży czy designerskie walonki (właśnie tak!:), ale też różnego rodzaju dodatki nawiązujące do ludowych, jak wyszywane obrazy czy tradycyjnie szyte kosze ze słomy (tzw. korobki). Co zalicza się na duży plus, wszystkie ubrania i dodatki produkowane są w Polsce, a konkretnie – w Białymstoku.

Kolekcja Xoroshe – tradycja i współczesność

Najnowsza kolekcja nawiązuje do wzorów ludowych Polesia. Jest to kraina leżąca na południe i wschód od Podlasia. Większa jej część znajduje się obecnie na terenach Ukrainy i Białorusi, stąd tamtejsza sztuka ludowa nie jest u nas powszechnie znana.

Poleskie wzory to przede wszystkim bogactwo bajecznie kolorowych kwiatów. Jednak nie brakuje też haftowanych pasów, charakterystycznych również dla sztuki podlaskiej i białoruskiej.

mu2

Muzeum ludowe we wsi Bezdzież

W aktualnie dostępnej kolekcji Xoroshe na razie dominują wzory, które już znamy – majki (koszulki) z ludowymi wycinankami, świetne koszule-soroczki, nowoczesne bluzy z dyskretnym ornamentem czy torby-nerki. I oczywiście przepiękna sukienka zdobiona właśnie poleskimi kwiatami.

Sukienka z kolekcji poleskiej
Sukienka z kolekcji poleskiej

Podobne wzory znajdziemy na nowych projektach – czarnym płaszczu i kurtce-bomberce. Więcej projektów inspirowanych Polesiem można było zobaczyć na pokazie „Inny Wymiar Mody”, który odbywał się w tym roku w Białymstoku. Pozostaje mieć nadzieję, że prezentowane tam ubrania (które można podejrzeć np. na facebooku Xoroshe) pojawią się niedługo w sprzedaży.

Płaszcz z kolekcji Polesie

W dziale dla panów, oprócz wspomnianych soroczek, zdecydowanie wyróżniają się spodnie. Nietypowy krój nawiązuje do dawnej odzieży wojskowych. Jak udowadnia Xoroshe, pasują nie tylko do oficerek, ale też do sportowych butów.

Spodnie podlaskie

W ofercie nie zabrakło czegoś dla najmłodszych – tych naprawdę najmłodszych! Śpioszki z ludowym haftem pobiły wszystko 🙂

Haftowane śpioszki

Filozofią Xoroshe jest łączenie tradycji z nowoczesnością. I choć może nie jest to najbardziej oryginalne stwierdzenie, to jednak robią to świetnie. Zresztą bardzo dobrze pokazuje to klip promocyjny firmy:

My lubimy Podlasie, projekty nam się podobają, dlatego trzymamy kciuki za dalszy rozwój marki. I z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje 🙂

Pełny asortyment znajdziecie na stronie www.xoroshe.pl

Zdjęcia produktów: ©Xoroshe
Zdjęcia z muzeum (Biezdzież): www.polesie.org

Tags : ciuchydesignmodaPolecamysukienki

1 komentarz

Napisz coś od siebie :)