close
Dom

Pachnący woreczek w ludowym stylu

Tytuł powinien właściwie brzmieć: jak zrobić pachnący woreczek bez maszyny do szycia i z minimalnymi umiejętnościami krawieckimi 🙂 Jeśli macie w szafie niepotrzebną lnianą torbę (np. z logo jakiejś firmy), wykonanie saszetki będzie naprawdę proste.

Jak zrobić woreczek w ludowym stylu?

Potrzebne będą:

• lniana torba
• nici w kolorze torby
• ozdobna taśma z motywem ludowym
• wąska tasiemka lub sznureczek do zawiązania
• igła, szpilki, nożyczki
• dowolne pachnące wypełnienie.

Z torby wycinamy prostokąt o wymiarach 11 x 14 cm. Dzięki wykorzystaniu rogu torby dwa brzegi są już zszyte. Odmierzamy 22 cm tasiemki i przyszywamy dowolnym ściegiem w dolnej części woreczka, na jego prawej stronie.

Materiał odwracamy na lewą stronę. Odmierzamy od góry 3 cm. Na tej wysokości robimy nacięcie na niezszytym boku woreczka. Nacięcie musi mieć ok. 1,5 cm.

Górną część nacięcia zaginamy i przyszywamy – oczywiście każdą warstwę materiału osobno, do lewej strony tkaniny.

Całą górną krawędź składamy dwukrotnie, do linii nacięcia. W ten sposób powstał tunel na sznureczek do ściągania. Warto w momencie składania materiału włożyć do środka tasiemkę lub sznurek. Dzięki temu nie trzeba będzie się męczyć z wciąganiem za pomocą agrafki.

Tunelik trzeba następnie przyszyć. Materiał pod tunelem najlepiej łapać delikatnie, po jednej, dwie nitki, żeby nie było za bardzo widać szwu na prawej stronie.

Teraz wystarczy zszyć brzeg woreczka. Zaczynamy oczywiście w miejscu, gdzie zaczyna się tunel. Ścieg w zasadzie dowolny, byle był prosty 🙂 Ja szyję ściegiem stębnowym, ale równie dobrze sprawdzi się ścieg za igłą czy nawet fastryga poprowadzona w tę i z powrotem.

Jeśli przeszkadza nam postrzępiony brzeg, możemy go złożyć i przyszyć delikatnie, podobnie jak tunelik.

Na koniec wywracamy saszetkę na prawą stronę. Do środka wsypujemy dowolne pachnące wypełnienie i zawiązujemy. Najbardziej popularna jest ususzona lawenda. Aby nie brudziła woreczka, warto zawinąć ją np. w gazę.

Inną opcją jest suszona mięta, suszone plasterki cytryny i pomarańczy, goździki. Można użyć również zwykłej liściastej herbaty skropionej olejkiem eterycznym. Wreszcie – sprawdzą się też np. gotowe kartoniki przeciw molom. Pomysłów jest wiele.

Mimo przydługiej instrukcji woreczki są bardzo łatwe w wykonaniu. Warto trochę poćwiczyć i zrobić kilka saszetek w różnych wariantach: tasiemkę zastąpić koronką, a jednokolorową torbę wzorzystym materiałem. Na woreczek można naszyć dowolne aplikacje, a nawet wyhaftować swoje inicjały.

Woreczki można zawiesić w garderobie, wrzucić do szafki z butami albo wykorzystać jako pachnącą ozdobę.

Tags : diydomlawendaPolecamyzróbtosam

Napisz coś od siebie :)