close
Dom

Kuchnia na ludowo

Motywy ludowe coraz odważniej wkraczają do naszych wnętrz . W stylu folk można urządzić nie tylko salon czy sypialnię, ale też kuchnię. Projektanci prześcigają się w coraz to nowszych – niekiedy bardzo oryginalnych – pomysłach na aranżację kuchni w klimacie folkloru.

Zapraszam na subiektywny przegląd najładniejszych folkowych kuchni. Nie zabraknie też paru nietypowych propozycji 🙂

fot. Deante/www.kuchenny.com.pl

Najłatwiejszym i chyba najbardziej popularnym sposobem na nadanie kuchni ludowego charakteru (poza zakupem zastawy bolesławieckiej i tysiąca innych, pięknych kuchennych gadżetów, o których innym razem) jest wybór fototapety lub płytek z odpowiednim motywem. Tu można naprawdę poszaleć – do wyboru mamy łowickie koguty i pasy, kaszubskie hafty, kurpiowskie wycinanki i wiele, wiele innych.

fot. www.art-newmedia.com
fot. www.art-newmedia.com
fot. www.art-newmedia.com
fot. www.art-newmedia.com
www.art-newmedia.com
www.art-newmedia.com

Podobnym rozwiązaniem są naklejki ścienne. Możemy zdecydować się na połączenie kilku naklejek lub pojedyncze wzory:

fot. www.tajemnicekuchni.pl
fot. www.tajemnicekuchni.pl
fot. www.floflo.pl
fot. www.floflo.pl

W naklejkach fajne jest to, że niekoniecznie muszą znaleźć się na ścianie. Równie dobrze można ozdobić nimi meble. Przykład, który podbił moje serce:

fot. pixers/www.ladnydom.pl
fot. pixers/www.ladnydom.pl
fot. www.ezpong.com/www.wnetrza-ze-smakiem.pl

Skoro mowa o meblach, to – choć nie jest łatwo – niekiedy można znaleźć całkiem ciekawe projekty. Poniższe szafki z litego drewna dostępne są tylko na zamówienie.

fot. www.anzys.pl
fot. www.anzys.pl

Jeśli jednak nie chcemy wymieniać całych mebli, a jedynie odświeżyć wygląd tych, które mamy, możemy zdecydować się np. na nowe uchwyty. Mnie szczególnie spodobały się te ze wzorem nawiązującym do koronek:

fot. www.helenhouse.pl
fot. www.helenhouse.pl

Niekiedy folklor w kuchni można potraktować z przymrużeniem oka. Dla tych, którzy chcieliby zaszaleć, jeden z producentów mat magnetycznych na lodówki przygotował coś specjalnego. Do wyboru są dwa wzory: wycinanki i pasy nawiązujące do łowickich.

fot. www.oklejgo.pl
fot. www.oklejgo.pl

Na koniec projekt, który mnie zaskoczył. Włoska marka Emo we współpracy z polską firmą Deante zupełnie nowatorsko potraktowała nasze rodzime wzory ludowe. Wykorzystując motywy łowickie zaprojektowano zlewozmywak Cepelik wraz z pasującą do niego baterią. Świetny pomysł na to, jak tradycję można połączyć z nowoczesnym wzornictwem. Cepelik był gwiazdą podczas Łódź Desing Festival w 2012 roku. Niestety chyba pozostał w sferze prototypu.

fot. www.deante.pl
fot. www.deante.pl

Powyższe aranżacje pokazują, że styl ludowy w kuchni nie musi kojarzyć się z wiejskim klimatem. Odpowiednio dobrane wzory mogą być świetną ozdobą nowoczesnego mieszkania. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:
– styl folk nie lubi przesady – jeden mocny akcent i kilka drobiazgów pozwolą uniknąć wrażenia kiczu
– kolorowe, jaskrawe wzory ludowe ładnie komponują się z jasnymi meblami, nie sprawiając wrażenia ciężkości
– choć nie jest to regułą, warto trzymać się jednego stylu – leluja wciśnięta pomiędzy koguta i kaszubską palmetę raczej nie będzie dobrym pomysłem (choć zawsze można powiedzieć, że to zamierzony eklektyzm:)

Więcej ludowych inspiracji, nie tylko kuchennych, znajdziecie na naszym pintereście 🙂 

Tags : designdomfolklorwkuchnikuchniawnętrza

Napisz coś od siebie :)