close
Dom

Kaszubskie bombki diy

Dawniej na choince wieszano pierniki, rajskie jabłuszka i ręcznie wykonane ozdoby z papieru czy słomy. Choć dziś dominują gotowe bombki ze sklepu, to w wielu domach nadal przygotowuje się własne dekoracje. Ich wykonanie to nie tylko dobra zabawa, ale też gwarancja, że choinka będzie niepowtarzalna.

Do świąt zostało tylko kilka dni, więc jeśli ktoś myśli o wykonaniu własnych bombek, jest to na pewno ostatni moment 🙂

Bardzo łatwą, a jednocześnie efektowną metodą wykonania bombek jest technika serwetkowa (tzw. decoupage). Jej zaletą jest to, że można stworzyć w zasadzie dowolny wzór – wybór serwetek jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje przy tym motywów ludowych 🙂

Nasze bombki ozdobiliśmy motywami haftu kaszubskiego – podobnie jak wykonane również techniką serwetkową folklorowe zakrętki na słoiki.

Do zrobienia bombek potrzebujemy:

– styropianowe kule o dowolnej średnicy (większe ozdabia się łatwiej)
– serwetki z wybranym motywem
– klej magic/wikol rozrobiony z wodą (lub specjalny klej do decoupage)
– lakier bezbarwny do drewna
– pędzle
– wstążki do wykonania zawieszek.

Na początku najlepiej przygotować sobie motywy, które mają znaleźć się na bombce. Wycinamy je z serwetki, pamiętając, że używamy tylko pierwszej, zadrukowanej warstwy. Im mniejszy motyw, tym łatwiej go przykleić – większe kawałki trudniej dopasować do obłej powierzchni kuli, przez co tworzą się nieestetyczne zagięcia.

Jeśli kula ma jakieś nierówności (np. „szew” biegnący przez środek), należy je zetrzeć drobnym papierem ściernym.

Kulę warto nabić na drewniany patyczek, dzięki czemu nie zniszczymy gotowego wzoru. Wycięte elementy przykładamy w wybranym miejscu i smarujemy niewielką ilością kleju. Po ozdobieniu całej bombki odkładamy ją do wyschnięcia.

Gdy kula całkowicie wyschnie (najlepiej na drugi dzień), pozostaje pomalować bombkę lakierem bezbarwnym. Pomiędzy lepieniem uszek a pieczeniem makowca nakładamy kilka warstw, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Lakier szybkoschnący zdecydowanie ułatwia pracę 🙂 Co 2-3 warstwy warto przetrzeć kulę papierem ściernym, by usunąć nierówności.

dsc_0042

dsc_0008

Na koniec dodajemy wstążkę i gotowe bombki można wieszać na choince lub wykorzystać w dowolnej dekoracji 🙂

Tags : Boże Narodzeniediydompomysływzory kaszubskiezróbtosam

Napisz coś od siebie :)