close
Dom

Jesienne inspiracje z jarzębiną w roli głównej

Czerwieniejące już od sierpnia korale jarzębiny są piękną zapowiedzią nadchodzącej jesieni. Owoce jarzębu chętnie wykorzystuje się w kuchni – robi się z nich nalewki, soki i dżemy. Są one też doskonałym środkiem w walce z przeziębieniem, problemami układu pokarmowego czy nadciśnieniem.

Jeśli jednak ktoś nie przepada za specyficznym smakiem jarzębiny (na przykład ja:), to zerwane gałązki może wykorzystać do dekoracji. Jej piękny kolor z pewnością ożywi wnętrze i wprowadzi do domu jesienny nastrój. Ususzone owoce niemal nie tracą barwy, dlatego ozdoby mogą cieszyć oczy przez długi czas.

Poniżej kilka przykładów, jak w prosty sposób ozdobić jarzębiną dom lub stół.

Wianek

Wianki w kulturze ludowej wykorzystywano jako ozdobę głów dziewcząt lub element obrzędowy i świąteczny. Dziś stanowią bardzo popularną dekorację, której wygląd ogranicza w zasadzie tylko nasza wyobraźnia.

Podstawą wianka jest baza z gałązek lub wikliny. Gotową można kupić w kwiaciarni lub sklepie z dekoracjami do domu. Warto jednak upleść wianek samemu, dzięki czemu na pewno będzie niepowtarzalny.

wieniec-1-of-3

Ja wykorzystałam gałęzie podkradzione tacie przy ścinaniu żywopłotu (z derenia białego) i wierzby mandżurskiej. Te ostatnie można spotkać w kwiaciarniach. Ważne, by gałązki były w miarę świeże i giętkie, aby nie łamały się przy formowaniu.

Z kilku najdłuższych gałązek tworzymy okrąg i związujemy mocną nicią. Kolejne oplatamy wokół okręgu do uzyskania pożądanej grubości wianka.

Do gotowej bazy doczepiamy niewielkie baldachy jarzębiny, kwiaty i ozdobne gałązki. Możemy to zrobić mocną nicią, którą ukryjemy pod ozdobami, lub klejem na gorąco. Na koniec zawiązujemy wstążkę, na której powiesimy wianek.

Jarzębinowe kule

Jarzębinowe kule są bardzo efektowne, a zarazem niezwykle proste w wykonaniu. Potrzebujemy do nich styropianowe bombki i szpilki. Oberwane owoce jarzębiny ciasno przyczepiamy do kuli. Jeśli komuś przeszkadzają srebrne główki szpilek, może je pomalować czerwonym lakierem do paznokci.

dsc_0711

Kule mogą służyć jako samodzielna ozdoba lub element większej dekoracji, np. szklanej misy czy koszyka. Kule ze świeżej jarzębiny pięknie prezentują się też jako element jesiennego bukietu. Wystarczy wbić w nie patyczki od szaszłyków, które oklejamy zieloną lub brązową bibułą.

dsc_0738x

dsc_0705x

Świeczniki

Ostatnia propozycja to świeczniki ozdobione gałązkami jarzębiny. Do niewielkich glinianych wkładamy po kawałku gąbki florystycznej. W nią wbijamy wysoką świeczkę oraz gałązki jarzębiny. Kubeczki przewiązujemy wstążką.

dsc_0658x

Magia jarzębiny

Jarząb, podobnie jak wiele innych drzew, miał w kulturze ludowej bardzo rozbudowaną symbolikę. Z jednej strony wierzono, że odpędza złe duchy i pioruny. To dlatego sadzono go w pobliżu domów, pojedyncze gałązki zawieszano pod sufitem, a wychodząc w nocy z domu wkładano do kieszeni kilka czerwonych korali. Z drugiej strony w niektórych kulturach, np. u Łemków, uważany był za siedlisko złych duchów.

Do dziś jarzębina wiązana jest z obfitością plonów, dlatego jej gałązki często wplata się w dożynkowe wieńce.

wieniec-2-of-3

Obecnie, choć nie wiążemy już jarzębiny z ludowymi przesądami, wciąż zabieramy ją do domu.

A jakie są Wasze pomysły na jesienne dekoracje?

Tags : designdiydomjarzębinajesieńpomysłyzróbtosam

Napisz coś od siebie :)