close
Dom

Zrób to sam: folklorowe zakrętki na słoiki

Sezon na przetwory w pełni. Kompoty, dżemy, soki i surówki pozwalają zamknąć trochę odchodzącego lata w słoiku. Fajnie jest otworzyć taki słoik zimą i zajadać konfitury malinowe, gdy na dworze mróz 🙂

Do przetworów zazwyczaj wykorzystujemy słoiki, które zostały nam po kupionych produktach. Jednak o ile etykiety możemy zerwać, o tyle zakrętki nie zawsze prezentują się ładnie.

Wygląd starych wieczek można jednak łatwo odmienić i sprawić, że będą niepowtarzalne. Ozdobione słoiki z przetworami będą się pięknie prezentować na kuchennej półce. Mogą też stanowić wyjątkowy prezent dla kogoś bliskiego.

Poniżej pokazuję, jak w prosty sposób odnowić stare nakrętki i nadać im folkowy charakter 🙂

nakretuszki (1 of 10)

Potrzebne będą:

  zakrętki
  serwetki z motywem folkowym
  biała farba
  klej wikol lub magic
  opcjonalnie: lakier akrylowy
  papier ścierny
  pędzle

Nakrętki należy dokładnie odtłuścić, umyć, osuszyć, usunąć stare ceny czy etykiety.

Kolorowe zakrętki warto najpierw pomalować białą farbą, by nadruk nie przebijał spod serwetki. Malujemy wieczko i krawędzie – staramy się, by farba nie dostała się pod spód. Z reguły wystarcza jedna warstwa.

nakretuszki (3 of 10)

nakretuszki (2 of 10)

Gdy nakrętki schną, wycinamy z serwetek kwadraty. Boki muszą być o kilka centymetrów dłuższe od średnicy wieczka. Serwetki rozdzielamy – potrzebujemy tylko wierzchnią, zadrukowaną warstwę.

nakretuszki (4 of 10)

Rozrabiamy klej z wodą. Powinien być lejący, ale dość gęsty. Zazwyczaj stosuje się proporcje 2:1, ale ja zawsze rozcieńczam na oko 🙂

Kiedy farba całkowicie wyschnie, cienko smarujemy zakrętki klejem, na razie tylko wierzch. Przykładamy serwetkę i wygładzamy, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Następnie nanosimy klej na boki zakrętek i przyklejamy serwetkę. Co kawałek trzeba zrobić małą zakładkę, bo serwetki będzie za dużo.

nakretuszki (5 of 10)

nakretuszki (6 of 10)

Trzymając zakrętkę od dołu smarujemy całość po wierzchu klejem. Odkładamy do wyschnięcia.

nakretuszki (9 of 10)

Gdy nakrętki są już suche, odcinamy odstającą część serwetki. Najłatwiej obciąć nadmiar nożyczkami, a potem wygładzić drobnym papierem ściernym.

nakretuszki (10 of 10)

Jeśli zakrętki będą intensywnie używane, warto zabezpieczyć je klejem kilka razy. Po każdym nałożeniu nakrętki muszą dobrze wyschnąć. Jeszcze większą trwałość zapewni im lakier. Nakładamy go podobnie jak klej – cienką warstwą, starając się, by nie dostał się pod spód.

Folkowe nakrętki gotowe 🙂

nakretuszki-1-of-2

nakretuszki-2-of-2

Tags : diydomkaszubykuchniazróbtosam

1 komentarz

Napisz coś od siebie :)