close

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, warto więc powoli zacząć przygotowywać świąteczne pierniki. Może w tym roku obok tradycyjnych serduszek i gwiazdek z lukrem pojawią się pierniczki udekorowane wzorem ludowym?

Piernik to jedno z najstarszych znanych ciast, wypiekany pierwotnie w formie chleba, później także ciasteczek o różnych kształtach. W okresie Bożego Narodzenia bywały one gwiazdkowym podarunkiem i ozdobą na choince. Dziś pierniczki także nieodmiennie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.

Ozdabianie pierników jest świetną zabawą, nietylko dla dzieci 🙂 Dekoracja zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Jednym z pomysłów jest inspiracja motywami ludowymi. Poniżej kilka przykładów na to, że z pierniczków można zrobić małe folkowe dzieło sztuki 🙂

https://sklepkaszubski.pl/pl/p/Ciastko-piernik-piernikowe-kaszubski-dzwonek-dzwon/1562

Podobne wzory można wykonać np. pisakami lukrowymi. Z kolei miłośnicy łowickich wzorów mogą zainspirować się tymi:

Dla bardziej cierpliwych – pierniczki ozdobione lukrem królewskim na wzór koronki:

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie udekorować pierniki w ten sposób, a mimo to lubi ludowe akcenty, to nic straconego! 🙂 W sklepach dostępnych jest wiele kuchennych gadżetów, które z pewnością ułatwią pracę nawet tym mniej doświadczonym w pracach kuchennych.

Świetnym, a zarazem niezwykle prostym sposobem na ludową dekorację jest wykorzystanie grawerowanego wałka. Po odciśnięciu wzoru wystarczy wyciąć z ciasta dowolny kształt – i gotowe! Do wyboru jest naprawdę dużo motywów – kaszubskich, łowickich, kurpiowskich, a nawet góralskich. Co prawda cena takiego wałka nie jest niska, ale od czego jest Święty Mikołaj 🙂

Innym pomysłem jest użycie stempli. Ich niewątpliwą zaletą jest o wiele niższa cena.

Kolejna propozycja to szablony, za pomocą których ozdabia się już upieczone pierniczki. Najprostszym, jednak najmniej trwałym sposobem jest posypanie ciastek pudrem przy użyciu szablonu. Aby dekoracja wytrzymała dłużej, warto użyć lukru, nanoszonego np. przy pomocy szpatułki.

Więcej pomysłów na słodkości, nie tylko świąteczne, inspirowane folklorem znajdziecie na naszym Pintereście

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron producentów lub innych osób i są ich własnością. Każde zdjęcie linkuje do strony z oryginałem.

Tags : Boże Narodzeniefolklorwkuchnikaszubykuchniapomysływzory łowickiezróbtosam

Napisz coś od siebie :)